Pomysły na prace plastyczne dla dzieci wraz z instrukcją ich samodzielnego wykonania oraz listą niezbędnych materiałów plastycznych!
Dzieło sztuki, tj. DIY sprzyja kreatywności i skupieniu. Co ważniejsze, uświadamia dzieciom, jak dobre są w tym, co robią!
W świecie, w którym informacje są na wyciągnięcie ręki, ważne jest, aby mądrze korzystały z mediów cyfrowych 📴. Wszystko powinno być dostosowane do wieku dziecka 👍. Ponadto warto ograniczać ich kontakt z wirtualnym światem 💻. W ten sposób nie zabraknie im czasu na inne zajęcia 👏. Dlatego jeżeli chcecie podarować prezent maluchowi, to najcenniejszy jest wspólnie spędzony czas 🎁👏. Aktualnie żyjemy w czasach, w których wszyscy spieszymy się i często zapominamy, że czasem warto porobić coś po prostu razem 💙. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dzieciom do zabawy wystarczyło kilka kamyków, patyk lub kawałek gliny, a później szmaciana lalka czy drewniany koń 💙. Dziś natomiast wydaje się, że potrzebują wielu innych rzeczy. Uważa się, że coraz to nowsze zabawki rozwijają wyobraźnię i pozwalają na kreatywne spędzanie czasu. Nic bardziej mylnego❗ W tym celu lepiej stworzyć dziecku warunki do samodzielnego tworzenia ciekawych prac plastycznych ✍. W ten sposób będzie zadowolone, a zabawa znacznie lepsza. Szczęśliwe dzieciństwo wymaga więc poświęcenia czasu, aby odkryć i rozwijać swoje umiejętności. Wspólna zabawa, kreatywne tworzenie to wartościowy czas, który warto spędzić z dzieckiem 💙. Ponadto wcale nie trzeba do tego specjalnych przygotowywań oraz zakupu specjalnych produktów. Otóż dziecięca wyobraźnia jest otwarta na różne przedmioty na przykład te z recyklingu ♻. Tektura to materiał, który można wykorzystać na wiele różnych sposobów 👍. Przy odrobinie chęci można z niej zbudować naprawdę fascynujące konstrukcje, odpowiadające pasjom i zainteresowaniom dzieci❗ Dlatego najwyższy czas na wykonanie robota z pudełek, które trafiły do kosza 🗑.
Praca plastyczne – Eko robot DIY!
Poniżej opisujemy, jak wykonać takiego robota, którego wielkość zależy od wielkości pudełek, które macie w swych domach.
Robot kartonowy, czyli czego potrzebujemy 🤔❓ Jest tu też pewna dowolność, bo wszystko zależy od tego, jakie materiały uda nam się znaleźć i jaką prace chcemy wykonać 👏. Aby przygotować robota według naszego pomysłu potrzebujemy:
- prostokątny karton większych rozmiarów- 1 szt.,
- pudełko po butach- 1 szt.,
- pudełko po chusteczkach higienicznych- 2 szt.,
- rolka po ręczniku papierowym- 2 szt.,
- rolka po papierze toaletowym- 6 szt.,
- tektura twarda,
- kolorowe wstążki,
- sznurek jutowy,
- folia aluminiowa,
- papier kolorowy,
- ołówek HB,
- flamastry STRIGO,
- nożyczki,
- taśma klejąca,
- taśma dwustronna,
- klej Monster Strigo.

Robot z kartonu- instrukcja krok po kroku!
- Najpierw przygotowujemy korpus robota. Aby to zrobić, bierzemy największy karton, zaklejamy jego klapę, aby nie można było otworzyć boków i ustawiamy go pionowo. Całość zawijamy w folię aluminiową i przyklejamy taśmą dwustronną lub zwykłą. Następnie wycinamy guziki i kieszonki z kolorowego papieru i przyklejamy je do kartonu ✂. Warto także po prostu pomalować pudełko farbami plakatowymi 🖌.
- W kolejnym kroku tworzymy głowę robota. Bierzemy pudełko po butach, zamykamy je oraz uszczelniamy wieczko i podobnie, jak tułów zawijamy całość w folię lub po prostu malujemy farbami 🤖🖌.
- Teraz czas na przymocowanie głowy do ciała za pomocą kawałka sznurka jutowego i kleju. W odpowiednich miejscach przyklejamy oczy i usta wycięte z kolorowego papieru lub flamastrem rysujemy niezbędne elementy twarzy robota 🤖✍.
- Czas na fryzurę, aby zrobić włosy, warto pociąć kolorowe wstążki na około 5️⃣0️⃣ cm długości. Następnie związujemy je ze sobą i mocujemy na głowie robota 🤖. Najszybciej oraz najłatwiej jest wykonać nożyczkami niewielki otwór pośrodku pudełka i przepleść garść wstążek 🎀. Jeśli chcemy, aby były zabawnymi sprężynkami, wystarczy po prostu przeciągnąć każdą wstążkę wzdłuż ostrza nożyczek, aby pięknie się zwijał y✂. Tutaj konieczne jest wykonanie tego przez osobę dorosłą.
- Teraz robimy kończyny dla naszego robota. Do rąk używamy rolki po ręczniku papierowym 🤖. Tworzymy w pudełku, które stanowi tułów dwa małe otwory, podobnie w rolkach papieru tuż przy jednym ze skrajów 👏.
- Przeciągamy linę przez otwory, mocując w ten sposób ręce robota do tułowia❗
- Palce możemy również wyciąć z tektury, przyklejając je do boku rolki 👏🤖❗
- Nogi robota warto wykonać z rolek papieru toaletowego i połączyć je ze sobą w podobny sposób. Do tego zadania należy użyj trzech rolek papieru toaletowego na jedną nogę i zostawić między nimi trochę miejsca, aby robot mógł poruszać nogami 👍.
- Przyklejamy pudełko po chusteczkach do ostatniej rolki, która stanowi nogę, aby zrobić but 👟.
- Na końcu pozostało już tylko udekorować robota kolorowym papierem, farbą w butelce Strigo lub flamastrami Strigo według pomysłu malucha.
Prace z tekturą to świetny sposób na wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu i zachęcenie dzieci do tworzenia własnych zabawek. Zabawa w budowanie modeli, robotów, pojazdów z różnych przedmiotów codziennego użytku, które trafiłby do kosza i „śmieci” wspaniale pobudzają dziecięcą wyobraźnię!
Jak narysować robota?
Różne postacie robotów często pojawiają się w kreskówkach i są bardzo popularne wśród dzieci.
Ponadto są powielane w formie komiksów i zabawek dla dzieci. Rosnące zainteresowanie tymi postaciami można wykorzystać. Z chwilą, kiedy maluch poprosi o zakup nowej zabawki- robota, warto zaoferować mu kreatywne zajęcie plastyczne 🤖👏. Wystarczą na początku proste rysunki wykonane ołówkiem HB lub długopisem wymazywalnym!
- W górnej części przyszłego rysunku należy naszkicować dwa pionowe odcinki linii w niewielkiej odległości od siebie. Następnie należy połączyć je równoległobokiem -tak powstanie głowa robota ✍🤖.
- Poniżej powstałego elementu rysujemy kwadrat na korpus oraz łączymy go z głową, wykonaną z małych pionowych linii.
- Wewnątrz dużego kwadratu należy narysować mniejszy kwadrat ◻.
- Nad głową rysujemy parę małych linii pod kątem i łączymy je ze sobą figurą w kształcie elipsy.
- Rysujemy „twarz” postaci oraz ,,uszy’’ 🤖💙❗
- Ręce należy dorysować do postaci robota za pomocą małych łuków, a uchwyty na kończynach można wykonać w formie kształtu podkowy 🧲.
- Kadłub i inne elementy można udoskonalić, dodając śruby i zaznaczając złącza.
- Do pokolorowania postaci użyjcie kolorowych ołówków lub flamastrów. Można to zrobić w dowolnej formie ✍👏.
Ten prosty obrazek pomoże dziecku postawić pierwsze kroki w nauce sztuki. Stopniowo warto utrudniać zadanie, dodając więcej szczegółów do następnego rysunku. W końcu prace plastyczne w domu mogą być naprawdę wspaniałą alternatywą dla komputera czy oglądania telewizji. Możliwość tworzenia własnych kompozycji sprawia dzieciom wiele radości i pozytywnie wpływa na ich rozwój.

Wyklejanie plasteliną robota – darmowe szablony!
Młodsze dzieci lubią rysować, malować, sklejać i wyklejać. Możliwość samodzielnego działania buduje w nich pewność siebie i poczucie własnej wartości.
Poprzez kreatywność dzieci poznają świat, chłonąc go wszystkimi zmysłami. Dla małych dzieci zabawa plastyczna to nie tylko sposób na zabicie wolnego czasu, to przede wszystkim źródło przyjemności i rozwoju świadomości estetycznej. Różne techniki plastyczne inspirują dziecięcą kreatywność. Dzięki możliwości rysowania mogą rozwijać fantazję, wyobraźnię, umiejętność kojarzenia, pomysłowość i płynność myślenia. Poza tym szukają nietypowych rozwiązań. Zabawa plastyczna daje możliwość i przestrzeń do wyrażania swoich uczuć i emocji. Twórczość dziecka nie tylko pozwala mu wyrazić siebie i swoją wewnętrzną energię, ale także wycisza, koi, odpręża i zaspokaja potrzeby przedszkolaków w zakresie działania – obserwują w ten sposób efekty swojej pracy. Różne techniki plastyczne inspirują dziecięcą kreatywność.

Prace plastyczne poprawiają koordynację ręka-oko
(oko-ręka) oraz motorykę małą!
Najważniejsze jest, aby dać dziecku możliwość swobodnego tworzenia w zabawach plastycznych, a nie narzucać mu cokolwiek.
Pamiętajcie, aby odpowiednio docenić kreatywność dziecka, aby czuło się usatysfakcjonowane i dumne oraz miało pewność, że jego wysiłki są naprawdę cenne 👏. Jakie zajęcia plastyczne lubią dzieci❓ Dzieci uwielbiają rysować, wyklejać, malować — i ogólnie tworzyć 💙. Małe dzieci mają nieograniczoną kreatywność — wystarczy pomóc im uwolnić ich twórczy zapał. Jakie zajęcia plastyczne zapewnić dziecku❓ Dziś mamy dla Was propozycję na wyklejane robota plasteliną! Małe dzieci chętnie wypełniają kontury obrazka 🖼. Warto wykorzystać więcej faktur, wzorów i kolorów, takich jak kolorowy papier 📝 lub gazeta 🗞. Możliwość przyklejania usprawnia mięśnie dłoni i nadgarstka, a także uwrażliwia zmysł dotyku, poprawiając integrację sensoryczną. Dzieci lubią także rysować ✍ i malować 🖌. Jednak w tym przypadku należy pamiętać o zabezpieczeniu mieszkania tak, aby wszystkie ściany i meble nie zostały zabrudzone farbą 🎨. Aby uzyskać różne efekty graficzne na papierze, można użyć nie tylko pędzli do malowania, ale także chłonnej bawełny, gąbek, kawałków tkanin 👏. Mamy nadzieje, że zainspirujecie się naszym poradnikiem i wykonacie wspólnie prace plastyczne z motywem robotów 🤖. Poniżej macie darmowe szalony idealne do wyklejenia plasteliną 👏🤖❗
Produkty potrzebne do wykonania prac plastycznych:
- Farba plakatowa STRIGO w butelce, 1000 ml beżowa
- Farba plakatowa STRIGO w butelce, 500 ml fioletowa
- Farby do malowania palcami STRIGO, 6 kolorów
- Farby plakatowe pastelowe STRIGO, 12 kolorów
- Farby plakatowe STRIGO, 12 kolorów z kolorem złotymi srebrnym
- Farby plakatowe STRIGO, 6 kolorów
- Farby plakatowe STRIGO, 12 kolorów
- Bloki kolorowe techniczne i rysunkowe Strigo
- Bloki techniczne Strigo
- Ołówki Strigo
- Kredki Strigo różne rodzaje
- Pędzle drewniane STRIGO
- Ołówki różne rodzaje
- Plastelina Strigo
- Nożyczki Strigo