Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto odkrywania talentów!
Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto kreatywności. Jak świętować Dzień Kropki w szkole?
15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Zazwyczaj kropeczki w dużej mierze kojarzą się nam z kolorowymi ubraniach. Niemniej jednak ten dzień ma zupełnie inne znaczenie. Otóż jest to święto kreatywności! Dzień, w którym skupiamy się na rozwijaniu naszych talentów i pasji i warto obchodzić go w szkole. W końcu to nauczyciele angażują dzieci do zajęć artystycznych, które pomagają im odkryć swoje mocne strony i dodają odwagi, aby opowiedzieć o nich światu. Międzynarodowy Dzień Kropki został ustanowiony w 2008 roku. Święto obchodzone jest obecnie w aż w 196 krajach. Jego przesłanie jest takie, że każdy z nas, niezależnie od wieku, ma talent. Dzień Kropki ma na celu zachęcić do jego odkrycia i dodać odwagi, aby pokazać go światu. Najczęściej ten dzień obchodzony jest w przedszkolach lub szkołach podstawowych. Podczas lekcji na przykład plastyki dzieci tworzą niepowtarzalne dzieła sztuki w kropki.
Dlatego dziś podpowiadamy Wam, co można robić z okazji Dnia Kropki.

Jak Międzynarodowy Dzień Kropki świętowany jest w Polsce?
Ta historia zaczyna się w 2003 roku, kiedy ukazała się książka „Kropka”.
Oto historia Vashti,, która na zajęciach plastycznych doszła do wniosku, że nic potrafi zrobić. Wszystkie dzieci stworzyły piękne prace, ale tylko ona nie umiała wymyślić nic kreatywnego. Dlatego nauczycielka zachęciła ją do działania mówiąc: narysuj tutaj kropkę i zobaczmy, co się stanie. Dzięki temu wszystko się zmieniło. Dzięki nauczycielce dziewczyna rozpoczęła wspaniałą podróż w poszukiwaniu swojego talentu. Jej słowa pomogły dziewczynce przełamać swoje granice i postawić pierwszą kropkę. Od tego czasu kropka z opowieści Petera H. Reynoldsa stała się symbolem kreatywności i inspiracji, a szkoły i przedszkola na całym świecie obchodzą Międzynarodowy Dzień Kropki. Ten niezwykły dzień to także okazja do rozmowy o talentach. To czas, kiedy możemy skupić się na umiejętnościach dzieci zarówno tych dużych, jak i małych. Pamiętajmy, że każdy z nas ma talent. Ponadto niezapomniany, że dzieci mogą być nieśmiałe, niepewnych siebie. Nie pozwólmy im w to wierzyć. Niech Międzynarodowy Dzień Kropki będzie dniem zmian i zachęceniem do wykonania kreatywnych prac plastycznych. Jedną z form plastycznych , które warto wykonać w Dniu Kropki jest puentylizm lub pointylizm (od francuskiego pointiller – kropkować, punktować). Jest to neoimpresjonistyczna technika kształtowania formy obrazu polegająca na budowaniu jego kompozycji poprzez wypełnienie go gęsto rozmieszczonymi, różnobarwnymi kropkami nakładanymi czubkiem pędzla. Dla wygody można użyć po prostu palca i wspólnie z dzieckiem wykonać drzewo w kolorowe kropki. Co daje dziecku malowanie palcami? Przede wszystkim pozwala przeżyć wrażenia dotykowe oraz uwrażliwia na bodźce. Dotyk uczy odkrywania różnych faktur – gładkich, śliskich, szorstkich. Ponadto pobudza aktywność ruchową i udoskonala sprawności manualne! Oprócz tego daje poczucie swobody i samodzielności oraz pokonuje lęki przed różnymi płynnymi masami, oraz ich fakturą. W ten prosty sposób dzieci uczą się również kolorów i sposobów ich powstawania (poprzez mieszanie). Malowanie palcami pozwala więc dziecku poznać konsystencję farby, barwę, oraz mieszanie kolorów. Dziecko może więc wyrażać swoje emocje i przelewać własne odczucia na papier. Malowanie palcami pozwala także ćwiczyć koncentrację oraz pamięć!
Jak świętować Międzynarodowy Dzień Kropki?
Ponieważ kreatywność dzieci jest nieograniczona, to podczas tworzenia powstają niepowtarzalne dzieła sztuki. Obchody Międzynarodowego Dnia Kropki to świetna okazja, aby porozmawiać z dziećmi o ich talentach i pokazać je światu, bo każdy z nas ma jakieś ukryte talenty.
Wiele szkół i przedszkoli tworzy unikalne i charakterystyczne dzieła sztuki w kropki Inne ciekawe pomysły na prace plastyczne z motywem kropek to obrazy z kropek powstające poprzez łączenie. Odkrycie więc nasze pomoce dydaktyczne do druku na Dzień Kropki. Jakie są korzyściach z malowania po kropkach? Tworzenie unikatowych kompozycji obrazowych, a także możliwość wykonywania wspaniałych i oryginalnych arcydzieł! Kolorowanie kredkami po numerach jest angażujące i konstruktywne dla dzieci. Maluch, który ujrzy efekt końcowy powstałej pracy może zachęci go do kontynuowania dalszych artystycznych. Dla wielu dzieci rysowanie jest jednym z pierwszych doświadczeń związanych z zarządzaniem autorskim projektem i podejmowaniem decyzji. Ponadto takie prace oferują dzieciom już od najmłodszych lat okazję do wymiany emocji, uczuć i pomysłów i uczenia się cennych umiejętności. Rysowanie po kropkach dla dzieci prócz tego, że jest to artystyczne zajęcie, jest także ciekawym sposobem poznawania nowych rzeczy. Nauka trzymania kredek, ołówków i długopisów oraz staranne nanoszenie ich na pola oznaczone numerkami, to doskonały trening precyzji i koncentracji. Dzieci rozwijają dzięki temu nie tylko koordynację ruchowo-wzrokową, ale także uczą się koncentracji i skupiania uwagi na czynności, którą w danej chwili wykonują.

Pomysły na zajęcia w przedszkolu i szkole!
Międzynarodowy Dot Day! Zapewne zastanawiacie się nad tym, czy warto obchodzić go w szkole i przedszkolu?
Nasza odpowiedź – oczywiście, że tak! Wykonajcie wraz z maluchem kreatywne prace plastyczne (wycinanie, malowanie, lepienie z plasteliny lub masy solnej). U nas, z okazji Dnia Kropki powstały kolorowe prace plastyczne, na których znajdują się liczby z kropek wykonane z plasteliny . Jest świetny pomysł zwłaszcza, kiedy obchodzicie Dzień Kropki w przedszkolu lub szkole podstawowej. Będzie to idealny sposób na świętowanie Dnia Kropki, ale także na każdy zwyczajny dzień. Podczas takich zajęć powstają wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki. Dziecko lepiąc różne kształty lub postacie z plasteliny, nie tylko ćwiczy swoje dłonie, ale także rozwija wyobraźnię i kreatywność. Przez tworzenie maleńkich kropek uczy się myślenia przestrzennego, które jest związane z umiejętnościami matematycznymi. Rozwijanie zdolności manualnych wpływa dobrze na wykonywanie precyzyjnych zadań, takich jak: trzymanie łyżeczki i trafianie nią do buzi, przewlekanie guzików przez dziurkę, itd. aż do coraz bardziej złożonych działań. Dodatkowym atutem ugniatania plasteliny przez maluchy jest to, że podczas tej wykonywania tej czynności nie tylko pracują rączki. Otóż wraz z ruchem rąk, w buzi porusza się także język. W efekcie mały artysta wykonuje samoistne ćwiczenia logopedyczne. Dzięki temu w przyszłości ma szanse na uniknięcie lub skorygowanie ewentualnych wad wymowy. Zabawę plasteliną można rozpocząć już z półtorarocznym maluchem. Oczywiście pod bacznym okiem dorosłego. W tym wieku dziecko potrafi już na kilka minut skupić swoją uwagę i rozumie to, co do niego mówimy. Do tego powoli przestaje wkładać do buzi wszystkie napotkane przedmioty. Na naszej stronie jest pełno pomysłów na to, jak uczcić Międzynarodowy Dzień Kropki w szkołach. Dlatego zainspirujcie się z nami Dniem Kropki i wykonajcie wraz z dzieckiem kreatywne prace plastyczne.
