10 listopada to Międzynarodowy Dzień Jeża!
Jest to idealna okazja do dyskusji na temat tych małych ssaków (ich roli w naszym środowisku i jego ochronie) oraz do tematycznego wykorzystania motyw jeża na zajęciach w szkole.
Jesień i jeż to w końcu zgrany duet. Zanim to sympatyczne zwierzątko zapadnie w sen zimowy, można je spotkać je w parku lub lesie 🦔. Dlatego to właśnie z kolorowych liści zebranych podczas spaceru możemy stworzyć piękny portret jeża. Rękodzieło z wykorzystaniem jesiennych liści to świetna okazja dla dzieci do wykazania się kreatywnością❗ Naturalne materiały można uznać za darmowe surowce do pracy ❤️. Podczas codziennych spacerów warto zbierać więc mnóstwo kolorowych liści i tworzyć z nich niesamowite rękodzieła. Ponadto dzieci poznają tedy rodzaje drzew. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie liści: najpierw należy je wysuszyć, a następnie wykorzystać do własnych prac rękodzielniczych 👏. Oczywiście liście zmienią się, ich odcień stanie się ciemniejszy, ale nie stracą swojego uroku❗
Materiały do tworzenia jesiennych prac plastycznych: suche jesienne liście, papier, nożyce, klej, pół koralika, mazaki. Wszystkie artykuły plastyczne są dostępne na: strigo.eu!
Inspiracje na jesienne prace plastyczne dla dzieci.
- Na samy początku należy przygotować liście do pracy. Jeśli zostaną świeże liście, z czasem odkształcą się i zmienią kształt, powodując falowanie kolców jeża 🍂. Jeśli chcecie wykonać rzemiosło, które przez długi czas zachowa swój pierwotny kształt, najpierw trzeba wysuszyć liście❗ Im większe liście, tym większy będzie jeż i trzeba będzie użyć większego białego papieru ❤️.
- Kolejny krok polega na wycięciu kształtu ciała jeża z białego papieru ❤️. Możecie także użyć kolorowy papier. Koniecznie wyeksponujcie wydłużony nos i tylne łapy, dzięki czemu partie boczne będą szersze i zaokrąglone. Później tył będzie pokryty liśćmi i cierniami, więc zostawcie dużo miejsca na jesienne aplikacje 🦔. Jeśli używacie białego papieru, możecie zacieniować detale brązowym ołówkiem lub od razu użyć beżowego papieru.
- Używając kleju Strigo, zacznijcie przyklejać liście do grzbietu jeża. Najpierw utwórzcie jeden rząd ❤️.
- Następnie przyklejcie drugi i trzeci rząd według potrzeb, w zależności od liczby przygotowanych liści i szerokości wcześniej przygotowanego rysunku na papierze 🦔.
- Warto także przyklejcie pół koralika do czubka nosa, ale jeśli go nie macie, to użyjcie jarzębiny lub nasiona czarnuszki, te nasiona sprawdzą się w również do wykonania tego drobnego detalu.
- Oczywiście przyklejcie także oczy. Wytnijcie je z papieru. I praca gotowa❗
Ta zabawna i bardzo prosta praca jeżyka z wykorzystaniem jesiennych liści jest już gotowa. Inna praca plastyczna przedstawiająca jeża dostępna jest w dalszej części.

Jeż praca plastyczna z liści
Propozycja pracy plastycznej!
Jeż to jeden z symboli jesieni. To przyjazne i ciekawskie zwierzę przemierza lasy i łąki w poszukiwaniu pożywienia ❤️. Znajdując przytulny zakątek pod gałęziami lub liśćmi, aby zdrzemnąć się na kilka miesięcy przed nadejściem zimy. Kiedy jeże przygotowują się do snu zimowego, możemy zaprosić dzieci do zabawy plastycznej i stworzenia własnych jeży wykonanych z jesiennych darów 👏.
- Zalecany do tego będzie kawałek tektury lub kartonu, mazaki, nożyczki, klej oraz oczywiście jesienne liście 🍂.
- Z tektury wycinamy wzór jeża, na którym rysujemy nosek i docinamy do jego kształtu. Flamastrem rysujemy oko, buzię i nos 🦔.
- Jeżyka wzbogacamy w igiełki z liści, przyklejając je od góry ❤️.
Jeż wykonany z liści oraz kartonu to atrakcyjna i prosta propozycja na jesienne prace plastyczne ❤️. Wykonanie jest łatwe, a efekt niesamowicie klimatyczny. Praca nie jest trudna i nadaje się także dla młodszych dzieci 🦔. Ewentualnie możemy pomóc dzieciom przy wycinaniu oraz nacinaniu elementów kartonowych. Śmiało możecie, zamiast kartonu użyć klasycznej kartki z bloku technicznego, jest łatwiejsza w wycinaniu, a równie dobrze utrzyma całą konstrukcję 👏.

Jeż: praca plastyczna z suszonymi liśćmi!
10 listopada to w Przedszkolu Dzień Jeża, świetna okazja, aby przybliżyć najmłodszym dzieciom rolę jeży w środowisku, co im zagraża i jak im pomóc.
Jeśli jeszcze nie świętowaliście tego dnia, gorąco Was do tego zachęcam! Niektórzy mogą powiedzieć: „Znowu jakieś święto!” Cóż, ma rację❗ Bo to kolejna okazja, aby zaszczepić w małych dzieciach ciekawość i poznawać otaczający je świat. Nauczcie ich wrażliwości ❤️. W przyszłości będą z nich zmieniający świat dorośli – szczerze w to wierzę. W zależności od tego, czego pragniecie, możecie wykorzystać to święto jako inspirację do warsztatów plastycznych, muzycznych, lekcji matematyki i zajęć z rozwoju mowy 🦔. Uważamy, że powinniście wykorzystać potencjał tego wyjątkowego dnia. Bo jeże to ciekawe zwierzęta❗ Dlaczego❓
- Jest to temat bliski dzieciom – dzieci prawdopodobnie spotkały lub spotkają jeża 🦔.
- Jest gatunkiem częściowo chronionym ❤️.
- Jeże są takie urocze! Wspaniale jest uczyć dzieci dostrzegać piękno w czymś więcej niż plastikowych i grających zabawkach 🦔.
• Ma unikalną budowę – jego ciało pokryte jest tysiącami igieł (6-8 tys.)❗ - Ma wyjątkową historię! Jest to ssak, który wędrował po Ziemi 15 milionów lat temu (niektóre niewiarygodne źródła internetowe podają, że gatunek ten datuje się na 60 milionów lat temu).
- Ma ciekawe zdolności hibernacji. A samo to zjawisko jest bardzo interesujące.
- Krążą o nim plotki – niektórzy do dziś twierdzą, że jeże jedzą jabłka 🍎.
Rozwijanie umiejętności plastycznych u dzieci jest niezwykle ważne! Wykonajcie więc łatwe prace dla dzieci już dziś! Pobierzcie nasze darmowe materiały z okazji Dnia Jeża!

Produkty potrzebne do wykonania prac plastycznych z jeżykami:
- Farby plakatowe STRIGO, 6 kolorów
- Farby Strigo
- Plastelina kwadratowa STRIGO, 18 kolorów ( 6 klasycznych, 6 pastelowych, 6 neonowych)
- Farby plakatowe STRIGO, 12 kolorów
- Kredki ołówkowe trójkątne STRIGO, temperówka, 12 kolorów
- Nożyczki szkolne Strigo
- Kleje szkolne Strigo
- Flamastry Strigo
- Ołówki Strigo