27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru!
Został on zapoczątkowany w 1961 roku przez Arvi Kivimaa, pisarza, poetę, reżysera i dyrektora Akademii Fińskiej, podczas IX Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w Helsinkach.
Od tego czasu co roku celebruje się osiągnięcia teatralne, wymianę kulturalną i pokój między narodami. Wydarzenia związane z obchodami Dnia Teatru mają na celu zacieśnianie współpracy między ludźmi ze środowiska teatralnego, wymianę wiedzy, promocję kultury oraz wspieranie innowacyjności w sztukach widowiskowych. Warto więc wykorzystać to święto w kreatywny sposób i stworzyć razem z dziećmi autorski teatrzyk z motywem Wielkanocy!
Jak zrobić domowy teatrzyk?
Kreatywna zabawa z dziećmi jest świetnym pomysłem na spędzenie wspólnie czasu. W końcu jednym z najprzyjemniejszych zajęć dla maluchów jest teatr domowy!
Dlaczego? Otóż jest to świetny pomysł na spędzenie czasu z dziećmi na twórczej zabawie, która wymaga wyobraźni. Małe dzieci muszą wymyślić historię oraz odegrać daną scenę z zachowaniem ciągu przyczynowo-skutkowego. Tego typu zabawa może być również motywacją do ćwiczenia przemówień. Kino domowe dla dzieci często wymaga użycia rekwizytów. Dlatego warto zaopatrzyć najmłodszych w przebrania lub różnego rodzaju pacynki lub kukiełki.
Jak wykonać własnoręcznie rekwizyty do domowego teatru?
Rekwizytami mogą być rzeczy, które są używane na co dzień w domu. Wszystko zależy od pomysłu na fabułę i zarysu sztuki
. Najprostszym rozwiązaniem jest próba odtworzenia znanych dziecku historii, takich jak Czerwony Kapturek czy sceny z innych bajek. Bardziej złożonym zadaniem jest tworzenie własnych scen z maluchami, co daje duże pole do popisu, ale też ułatwia dopasowanie fabuły do posiadanych rekwizytów. Tematami wartymi dyskusji są źródła moralności – od wzniosłych wątków o zwycięstwie dobra nad złem, po prozaiczne zakończenia, takie jak udowodnienie, że mycie zębów jest ważne. Wszystko zależy od myśli lub nastroju.
Jak zrobić pacynki lub kukiełki własnoręcznie?
- Scenę należy wykonać z dużego pustego kartonu na przykład po telewizorze.
- Należy odciąć tylną ścianę pudełka – w tym miejscu siedzi animator lalek. Wystarczy jedynie zrobić prostokątny otwór z przodu, aby użyć go jako sceny.
- Kolejnym krokiem jest udekorowanie całości na przykład: kredkami, farbami lub pisakami.
- Zasłony warto wykonać z kawałków materiału, które wystarczy przymocować i przywiązać do boków sceny.
- Packi należy wykonać z kolorowego technicznego bloku. Następnie wybieramy ulubione kolory i rysujemy świąteczny motyw na przykład: króliczki i baranki, które trzeba wyciąć i przykleić do patyczków.
- Punktem kulminacyjnym pracy powinno być zaproszenie całej rodziny do wspólnego występu. Śmiech i zabawa nigdy się nie skończą!
Jak zrobić pacynki z papieru?
Rodzinny teatrzyk kukiełkowy z pewnością przyciągnie uwagę dziecka, a kto wie, może później maluch zdecyduje się pójść w tym kierunku.
Do rodzinnego przedstawienia kukiełkowego należy najpierw przygotować scenę, co z pozoru nie jest trudne. Wystarczy powiesić koc nad biurkiem lub stołem, tak aby wisiał na podłodze. Maluch schowa się wtedy za tą sceną i wystawać będzie tylko kukiełka. Jeżeli chcecie zabrać dziecko do teatru, ale nie macie na to czasu, to pokażemy Wam, jak przenieść teatr do własnego domu! Teatr to dla dzieci źródło niezapomnianych wrażeń i bardzo rozwojowa forma rozrywki. Dlatego czas na rodzinny teraz z pacynek wykonanych własnoręcznie!
Instrukcja wykonania pacynek na palce:
Nic tak nie uszczęśliwi maluchów, jak przedstawienie z wykorzystaniem pacynek na palce z motywem Wielkanocny!
- Z kolorowego bloku technicznego wybieramy następujące barwy: biały i żółty. Następnie wycinamy po dwa owalne kształty o wysokości owalu około 6,5 cm i szerokości około 5 cm.
- Jeden z dwóch owali przeznaczonych na pacynkę należy odciąć jego dolną część, nieco zakrzywiając linię cięcia. W ten sposób znacznie łatwiej będzie wsunąć palec w pacynkę.
- Z pozostałych kolorów wycinamy następujące kształty:
- brązowy: owal o wymiarach około 3 cm na 4 cm – pyszczek branka
- brązowy i różowy: po dwa owale z każdego koloru o wymiarach około 2 cm na 2,5 cm – uszy baranka,
- żółty: dwa owale o wymiarach około 3 cm na 4 cm – skrzydełka kurczaczka,
- kremowy: dwa owale o wymiarach około 4 cm na 5 cm- uszy zajączka,
- różowy: dwa owale o wymiarach około 3 cm na 4 cm – uszy zajączka
- warto także wyciąć również dwa białe paski białego, z których powstaną nogi baranka. Ponadto należ okleić ich doły kawałkiem brązowego papieru.
- Z żółtego papieru należy wyciąć kawałek o wymiarach 2,5 cm na 3 cm. Złożyć go na pół i ponacinać, tworząc „grzebień” na czubek głowy kurczaczka.
- Teraz należy skleić obie części uszu zajączka i baranka. W przypadku zajączka należy nakleić różowe owale na środku kremowych, w przypadku baranka – postępujemy analogicznie, ale z brązowym i różowym szablonem.
- Teraz kawałeczek pomarańczowej kartki należy złożyć na pół i wyciąć z niego trójkąt, którego podstawa pokrywa się z linią zgięcia. Po rozłożeniu kartki otrzymamy dziób kurczaczka. Należy przykleić go na środku żółtego owalu za pomocą kleju.
- Za pomocą niebieskiej plasteliny lub farb plakatowych warto zrobić kurczaczkowi i zajączkowi oczy.
- Z brązowej kartki papieru która posłuży za pyszczek baranka, należy narysować na przykład różowym mazakiem różowe oczy i pyszczek.
I gotowe! Teraz czas na zabawę!
To nie koniec inspiracji! Sprawdźcie nasz filmik, na którym zobaczycie, jak wykonać pacynki na palce krok po kroku!
Produkty potrzebne do wykonania teatru dla dzieci w domu:
- Bloki kolorowe Strigo
- Bloki techniczne Strigo
- Ołówki Strigo
- Nożyczki szkolne Strigo
- Kleje szkolne Strigo
- Flamastry Strigo różne rodzaje
- Pędzle Strigo
- Farby plakatowe STRIGO
- Kredki Strigo różne rodzaje
- Farby plakatowe STRIGO, 12 kolorów
- Farby akwarelowe STRIGO z pędzelkiem, 12 kolorów
- Kredki ołówkowe akwarelowe STRIGO, pędzelek, temperówka, 12 kolorów
- Flamastry Strigo!