Dzień Wiatru! Co to za święto?
„Unosi szybowce, popycha żaglowce, obraca wiatraki. Kto to taki?”
Poprawna odpowiedź to oczywiście wiatr 💨. Niewidzialny bohater naszej codzienności, który wpływa na życie roślin 🌺, zwierząt 🐱 i ludzi ☺. W Światowy Dzień Wiatru warto zatrzymać się na chwilę, otworzyć okno, poczuć wiatr we włosach i pomyśleć, ile mu zawdzięczamy 💜. Celem obchodów tego dnia jest odkrycie wiatru, jego siły i możliwości zmiany życia na ziemi, przede wszystkim poprzez wykorzystanie energii tego żywiołu. Światowy Dzień Wiatru to coroczne wydarzenie odbywające się 1️⃣5️⃣ czerwca. To dzień, w którym promuje się energię wiatru jako odnawialne źródło czystej energii. Celem święta jest podniesienie świadomości społecznej na temat potencjału, jaki drzemie w energetyce wiatrowej. Osiąga się to poprzez dostarczanie informacji na temat energetyki wiatrowej, jej globalnego rozwoju oraz możliwości zastąpienia nieodnawialnych źródeł energii. Dlatego nie może zabraknąć inspiracji na prace plastyczne z motywem wiatru 💨. Wiatrak, balon oraz girlandę, to wszystko odkryjecie na naszej stronie 💜👏❗
Jak wykonać kolorowy wiatrak z papieru?
Czy możemy zobaczyć, jak wieje wiatr? Z pewnością!
Chociaż nie możemy dojrzeć, jak się porusza gołym okiem, możemy uzyskać głębsze zrozumienie tego za pomocą naszych zmysłów lub obserwacji na przykład liści 🍃. Ponadto chyba każde dziecko przyjemniej raz w życiu próbowało złapać wiatr i zamknąć go w słoiczku. To jednak trudne zadanie i może być niemożliwe do wykonywania. Niemniej jednak nie zniechęcajmy małych odkrywców i połączmy radość z obserwacji wiatru z możliwością jego złapania’. Jak❓ Czas stworzyć wiatrak, który uchwyci, każdy powiew 💨❗ A najlepsze jest to, że naprawdę można się przy tym dobrze bawić 👏.
- Najpierw wycinamy kwadraty z dwóch kolorowych kartek z bloku technicznego Strigo. Jeden musi być większy, a drugi mniejszy. Długość boków może być dowolna. Zalecane wymiary to: bok większego 1️⃣3️⃣ cm, a mniejszego 9️⃣ cm 🟧 .
- Następnie należy wygiąć dwa kwadraty po przekątnej i równomiernie w jednym i drugim kierunku. Wzdłuż zagięcia przecinamy kartkę nożyczkami, zostawiając około 2️⃣ cm, aby kartka pozostała w jednym kawałku.
- Środek kartki trzeba posmarować klejem w sztyfcie Strigo, a następnie przykleić kwadraty co drugi ukośnie ścięty róg.
- Powtórzyć należy ten krok z drugiego kwadratu 🟨.
- Łączymy dwa stworzone przez nas wiatraki. Przyklejamy mniejszy na większy, a następnie przebijamy środek szpilką.
- Całość przyczepiamy do patyczka. Pamiętajcie, aby nie naciskać mocno na wiatrak. Najlepiej zostawić trochę luzu, aby mógł się swobodnie obracać 👏❗

Girlanda, czyli rybki z rolki po papierze!
Nasze kolejne warsztaty rękodzielnicze dla dzieci w wieku 7-9 lat inspirowane są obchodami Dnia Dziecka, które odbywają się 5 maja w Japonii.
Według starej japońskiej legendy karp przepływa przez trudny odcinek górskiej rzeki i zamienia się w smoka 🐲. Od wieków rodzice z okazji Dnia Dziecka wieszają piękne papierowe karpie na balkonach, domach. Ma to znaczenie symboliczne, ponieważ chcą, aby ich dzieci potrafiły walczyć z przeciwnościami losu, jak karpie. Nawiązując do tej tradycji, z rolek po papierze toaletowym lub ręczników wykonujemy kolorowe rybki papierowe 👏.
Potrzebne będą:
- rolka z papieru toaletowego,
- blok kolorowy Strigo,
- czarny flamaster,
- klej,
- nożyczki.
- Sięgamy na początku po kolorowy blok techniczny Strigo, z które wycinamy różnej wielkości kółeczka, w kształcie łez 💧.
- Powstałe elementy wycinamy oraz oklejamy nimi rolkę. W ten sposób powstaną łuski rybki 🐟.
- Warto na końcu rolki dodać elementy, które będą powiewać na wietrze. Mogą być to paseczki z bloku rysunkowego, kawałki nici lub sznureczków, w ten sposób uzyskamy piękny i barwny ogon ryby 🐟.
- Ostatni krok to pomalowanie oczu flamastrami Strigo oraz doczepienie na górze sznureczka. Teraz jedynie wystarczy powiesić rybkę w dowolnym miejscu przed domem lub w ogrodzie 🐟.

Jak wykonać kolorowy balon z papieru?
Lato zbliża się wielkim krokami. Dlatego czas na pracę plastyczną z motywem balonu!
Potrzebne produkty:
- kolorowe kartki z bloku,
- białe kartki – opcjonalnie do wykonania chmurek,
- sznurki lub żyłki,
- klej,
- nożyczki.
- Na białym, sztywnym papierze rysujemy kontury chmur. Uwaga! Narysować należy tylko połowę, ponieważ potrzebne będą symetryczne kształty do tworzenia grafiki przestrzennej, czyli 3D
- Do zaznaczenia połowy najlepiej użyć ołówka i linijki.
- Następnie należy wyciąć połowę konturu, a następnie zgiąć ją do środka i obrysować drugą połowę chmurki. Wszystkie czynności trzeba powtórzyć trzykrotnie. Powstaną wtedy 3 identyczne chmury.
- Zginamy wszystkie chmury równomiernie na pół i sklejamy połówki. Jeśli jednak chcecie, aby chmury były wiszące, możecie skleić ze sobą wszystkie boki.
- Czas na balon! Zanim przystąpimy do tworzenia, należy na początku wykonać kolory wzór na kawałku białego papieru.
- W tym celu składamy papier na pół i rysujemy połowę balonu.
7. Kolejnym krokiem jest jego wycięcie i rozłożenie — tak powstanie kompletny wzór. - Warto wykonać również kosz na balony z kawałka kolorowego papieru lub dowolnego produktu!
- Do powstałego balonu przyklejamy kawałek sznurka i doklejamy do boków chmurki. Powstałe papierowe baloniki warto zawiesić wraz z maluchem w dolnym miejscu!
Balon podczas powiewu wiatru będzie obracać się, pokazując wszystkie swoje kolory. Wygląda absolutnie cudownie, a co najważniejsze dzieci spojrzą na znaczenie wiatru z innej perspektywy.

To nie koniec naszych inspiracji! Sprawdźcie koniecznie nasz filmik instruktażowy na wykonanie wiatraku 3D!
Produkty do wykonania prac plastycznych:
- Farby plakatowe STRIGO, 12 kolorów z kolorem złotymi srebrnym
- Bloki techniczne Strigo
- Ołówki Strigo
- Nożyczki szkolne Strigo
- Klej STRIGO, kolekcja MONSTER, sztyft 21g
- Flamastry Strigo różne rodzaje
- Pędzle Strigo
- Farby do malowania palcami STRIGO, 6 kolorów
- Kredki Strigo różne rodzaje
- Kredki żelowe STRIGO
- Flamastry Strigo!
- Bloki kolorowe techniczne i rysunkowe Strigo