Kiedy obchodzimy Dzień Konia?
30 kwietnia to Ogólnopolski Dzień Konia. W tym okresie często organizowane są różne uroczystości, przyjęcia.
Natomiast w Stanach Zjednoczonych ten dzień obchodzony jest dopiero 1️⃣3️⃣ grudnia. Oprócz Dni Konia można w kalendarzu odnaleźć także święto 1️⃣ marca, czyli Dzień Ochrony Koni oraz Dzień Miłości do Koni, obchodzony 1️⃣5️⃣ lipca. Dlaczego warto pamiętać, o tych zwierzętach❓ Tysiące lat temu konie zdobywały przychylność ludzi dzięki swojej sile i wytrwałości. Bezapelacyjnie bez nich rozwój technologii czy transportu byłby znacznie opóźniony.
Dlatego nic w tym dziwnego, że koń jako zwierzę bardzo bliskie człowiekowi, również ma swój dzień 🐎. Wtedy to właśnie możemy docenić obecność tego niezwykłego zwierzęcia w naszym życiu 💚. Ponadto właśnie rozpoczął się długi weekend. Jest to więc idealny moment na to, aby spędzić go aktywnie 👏. Tego dnia warto odwiedzić stadninę koni i poszerzyć swoją wiedze na temat tych wyjątkowych zwierząt 🏇. Niemniej jednak, jeżeli w Waszej okolic nie ma takiego miejsca lub wolcie spędzić czas w zaciszu domowym, to mamy dla Was parę pomysłów. Jednym z nich może być po prostu obejrzenie filmów 🎬, w których konie grają główne rolę. Możecie także postawić na bardziej kreatywne zajecie, czyli prace plastyczne 🐎👏❗
Praca plastyczna z motywem konia!
Jedną z ciekawszych prac plastycznych z motywem konia jest oczywiście wykonanie jej farbami. Wystarczy narysować ołówkiem HB szkic konia i przejść do malowania. W tym celu warto wykorzystać farby akwarelowe!
Pomimo że kojarzą się one ogólnie ze szkolnymi zajęciami plastycznymi, znajdują również zastosowanie w profesjonalnym malarstwie❗ Malowanie farbami akwarelowymi polega na nakładaniu na papier farby rozcieńczonej wodą 🖌💦. Obrazy wykonane przy ich pomocy charakteryzują się subtelną, zwiewną kolorystyką. Akwarele to tak naprawdę suche farby, które nie rozlewają się i są łatwe w utrzymaniu czystości 💚. Te artykuły występują w twardych formach, które po zwilżeniu pędzlem z wodą, zmieniają swoją stałą konsystencję 💦. Dlatego są idealne dla najmłodszych artystów. Malowanie farbami to nie tylko propozycja dla najmłodszych dzieci❗ To świetna opcja rozwojowa i świetny sposób na relaks i wyciszenie. Ponadto przy ich użyciu jest możliwość uzyskania miękkich, prawie półprzezroczystych kolorów. Barwniki tych farb mają bardzo małe krycie, zależne od ilości wody, a wykonane nimi obrazy sprawiają wrażenie rozmytego. Dlatego do perfekcyjnego obrazu wykonanego akwarelami zalecany jest papier o grubszej gramaturze, który zapobiegnie nadmiernemu zamoczeniu kartki 💚👏🖌❗
Jak wykonać kolorowego jednorożca?
Piękny, silny i niezwykle szybki mityczny koń z jednym rogiem pojawiał się w wielu kulturach na całym świecie 🦄🌏.
Mowa oczywiście o jednorożcu, którego kochają wszystkie dzieci 🦄. W całej swojej zadziwiającej historii jednorożce pobudzały wyobraźnię ludzi i to na całym świecie 🌏. Jego najpotężniejszym atutem był oczywiście róg wyrastający z czoła zwierzęcia który, jest symbolem niezwykłej mocy magicznej 💚. Ponadto kiedyś wierzono, że złapany róg może spełnić jedno życzenie. Dlatego nasza kolejną propozycją na pracę plastyczną jest oczywiście kolorowy jednorożec 🦄. Do jego wykonania nie potrzeba wiele❗ Wystarczy kolorowy blok techniczny, flamastry oraz klej 👏.
- Wybieramy z bloku białą kartkę papieru, na której za pomocą ołówka rysujemy ✏:
– głowę oraz kark – wystarczy narysować liczbę 1 i ją pogrubić,
– dwa średniej grubości paski – które posłużą za pęciny, czyli nogi konia,
– trzy koła – warto użyć do tego zadania cyrkla. - Powstałe elementy należy wyciąć ✂.
- Z kolorowych kartek papieru należy wciąć natomiast po parę paseczków, które posłużą za grzywę oraz ogon jednorożca ✂🦄.
- Należy pamiętać oczywiście jeszcze o rogu, który warto wyciąć z kolorowego bloku 💚.
- Wszystkie elementy sklejamy ze sobą:
– rozpoczynamy od głowy, do której przyklejamy kółko (aby praca były w wersji 3D, należy złożyć dwa koła na poł i skleić boki ze sobą i przykleić do naklejonego koła) oraz nogi jednorożca.
– doklejamy kolorowe paseczki zgodnie z zamieszczoną grafiką oraz róg. - Za pomocą flamastrów dekorujemy jednorożna ✍.
I gotowe❗
Jak zrobić konia z plasteliny?
Teraz czas na plastelinę! Dzięki niej dziecko w łatwy sposób może nauczyć się rozpoznawać różne kształty oraz postacie.
W ten prosty sposób ćwiczymy nie tylko swoje dłonie, ale również wyobraźnie i kreatywność. Poprzez tworzenie trójwymiarowych figurek, maluch uczy się również myślenia przestrzennego, które jest bezpośrednio związane z umiejętnościami matematycznymi 💚.
- Rozpoczynamy prace od wykonania tułowia, głowy oraz kończyn konia. Dlatego będą potrzebne dwie plasteliny w brązowym kolorze.
- Sięgamy po pierwszą plastelinę i zaczynamy ją gnieść. Najpierw formujemy z niej kulę, a następnie nadajemy jej kształt kropli. Stopniowo formujemy więc tors konia z plasteliny w kształcie kropli 💦.
- Z drugiego kawałku brązowej plasteliny należy stworzyć przednie nogi zwierzęcia. W tym celu dzielimy plastelinę na pół i formujemy z niej podłużne 4️⃣ paski. Warto zakończyć je czarnymi elementami, które posłużą za kopyta 🐎.
- Teraz należy wykonać wydłużoną głowę zwierzęcia. Dlatego sięgamy po drugą połówkę brązowej plasteliny. Następnie trzeba przymocować ją do szyi.
- Ciemne oczy, wystarczy wykonać poprzez uformowanie z czarnej plasteliny dwóch kropeczek i przymocowanie ich do głowy 🏇.
- Na głowie należy także umieść uszy.
- Z żółtej plasteliny warto wykonać piękną grzywę i ogon 🐎.
- Wszystkie elementy należy przymocować do konia. Warto dodać dodatkowe elementy na przykład kropeczki – tak jak naszej grafice pomocniczej❗ I gotowe 🐎👏❗
To nie koniec inspiracji! Sprawdźcie nasz filmik, na którym zobaczycie, jak wykonać konika z papieru 3D!
Produkty potrzebne do wykonania konika:
- Bloki kolorowe Strigo
- Bloki techniczne Strigo
- Ołówki Strigo
- Nożyczki szkolne Strigo
- Kleje szkolne Strigo
- Flamastry Strigo różne rodzaje
- Pędzle Strigo
- Farby plakatowe STRIGO
- Kredki Strigo różne rodzaje
- Farby plakatowe STRIGO, 12 kolorów
- Farby akwarelowe STRIGO z pędzelkiem, 12 kolorów
- Kredki ołówkowe akwarelowe STRIGO, pędzelek, temperówka, 12 kolorów
- Flamastry Strigo!