19 września obchodzimy Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk!
Ten dzień został wprowadzony przez Unię Europejską w ramach programu Natura 2000.
Z jakiego powodu możemy go uznać za ważne święto? Współcześnie środowisko naturalne jest w całości zanieczyszczone, a to wszystko na efekcie działalności człowieka. Aglomeracja miejska, drogi i przemysł cały czas się rozrastają, co znacząco wpływa na środowisko.
Jak obchodzić to święto?
Należałoby pomyśleć o naturalnych siedliskach, czyli domach licznych zwierząt i roślin.
W Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk reagujcie, kiedy zauważycie śmieci, zanieczyszczenia lub zniszczenia w przyrodzie! Postarajcie się też przestrzegać zasad ochrony przyrody. Ponadto możecie też popularyzować informacje na temat ochrony środowiska wśród znajomych i pokazywać im dobre nawyki. Poza tym należy dbać o rośliny i zwierzęta nie tylko w ten jeden wrześniowy dzień! Ochrona dzikiej natury i przyrodniczych siedlisk odgrywa fundamentalną rolę w zachowaniu balansu ekologicznego na Ziemi. Dzikie zwierzęta oraz flora są generalną częścią środowiska naturalnego, które dostarcza nam wiele korzyści, takich jak czyste powietrze, wodę, pożywienie, materiały budowlane i leki. Siedliska naturalne stanowią dom dla wielu gatunków, zarówno roślin, jak i zwierząt, które są ze sobą powiązane w złożonych sieciach ekologicznych. Wymieranie, chociażby jednego gatunku może doprowadzić do efektu domina i wpłynąć także na wiele innych organizmów.

Z jakimi zagrożeniami mierzy się dzika natura?
- Zmiana i/lub strata siedlisk: Przebudowa krajobrazu w celu spełnienia potrzeb rosnącej populacji ludzkiej wiedzie do rozbicia siedlisk i izoluje populacje zwierząt, co kończy się na ich przemieszczanie
i ewentualnie trudnościach w nowych warunkach, w których muszą żyć. - Osuszanie torfowisk: Torfowiska są unikatowymi ekosystemami, które cechują się bogatym zróżnicowanym światem roślin i zwierząt. Ich osuszanie wiedzie do straty siedlisk dla wielu rzadkich i zagrożonych gatunków.
- Modyfikacja kierunku rzek: Sztucznie przekierowane rzeki wiodą do degradacji siedlisk, nieprawidłowości ekosystemów i modyfikacji w lokalnym krajobrazie.
- Ścinanie lasów: Niszczenie lasów wiedzie do ubytku drogocennych siedlisk dla zwierząt i roślin, w tym dla zagrożonych odmian.
- Zanieczyszczenie: Zanieczyszczenie otoczenia, zarówno powietrza, wody, jak i gleby w wyniku przede wszystkim szybko rozwijającego się przemysłu, negatywnie wpływa na zdrowie i przetrwanie wielu organizmów.
- Przemysł turystyczny: Masowa turystyka może być powodem degradacji naturalnych siedlisk i może zakłócać życie dzikich zwierząt, szczególnie na powierzchniach o dużym natężeniu ruchu turystycznego.

Zachęcamy Was do obejrzenia naszej ekologicznej lekcji, w której zobaczycie, jak ważne jest dbanie o środowisko!
Jak dbać o naszą planetę?
- Edukacja ekologiczna — wpływa ona na wzrost świadomości, na kwestie znaczenia dzikiej przyrody oraz ochrony siedlisk. Warto wspierać działania kształcące, które uczą ludzi o ekosystemach.
- Ochrona siedlisk — aktywny udział w działaniach na rzecz ochrony dzikich siedlisk, jak np. tworzenie obszarów chronionych. Zrównoważony rozwój: każdy z nas może zmienić swój styl życia na bardziej zrównoważony poprzez ograniczenie zużycia energii, wody oraz wybieranie produktów ekologicznych na przykład ekologicznych długopisów Pilot.
- Dołączenie do ekologicznych akcji — ogólnopolska Kampania ECO Pilot składa się z trzech cykli związanych z żywiołami Ziemi, a w każdym z nich pojawi się niezwykłe dyktando ekologiczne! Ponadto ECO Kampania to także inspiracje na ciekawe zajęcia pozalekcyjne, podczas których uczniowie będą mogli zapoznać się z rozmaitymi praktycznymi aspektami bycia eko, jakie w prosty sposób mogą zostać włączone do życia codziennego
- Ograniczanie zużycia prądu: wymiana żarówek na energooszczędne, wyłączanie z kontaktu urządzeń, których nie używacie. Warto pamiętać także o gaszeniu światła w pomieszczeniu, z którego wychodzicie.
- W naszych czasach segregacja śmieci jest często kryterium, jakie narzucają nam przepisy. Dlaczego warto się do nich stosować? Recykling sprawia, że materiały powracają do ponownego użycia w nowej odsłonie. Wystarczy jedynie zapamiętać kolory, którymi są oznaczone kosze i wyrzucać tam przeznaczone odpady.
Oznaczenie kolorów:
- niebieski – papier,
- zielony – szkło,
- żółty – tworzywa sztuczne i metale,
- brązowy – bioodpady,
- czarny – zmieszane odpady.

To, jak dołączycie do naszej ECO Kampanii?
Napiszcie wraz z nami nowy rozdział dla naszej Matki Ziemi 🤔🌏❓ Bądźcie na bieżąco i śledźcie nasze media społecznościowe: Facebook Pilot Pen Polska!
Ekologiczne produkty marki Pilot i FriXion:
- Produkty ekologiczne Pilot
- Długopis żelowy PILOT B2P niebieski Begreen
- Marker PILOT V BOARD MASTER niebieski
- Ołówek automatyczny PILOT PROGREX czerwony
- Cienkopis V5 CARTRIDGE SYSTEM zielony
- Cienkopis kulkowy PILOT GREENTECPOINT BG czarny
- Cienkopisy Frixon
- Pióra kulkowe Frixion
- Zakreślacze FriXion kolorowe