Każdego 3 lipca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień bez Toreb Foliowych!
Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi to globalna katastrofa, niestety spowodowana przez człowieka.
Plastikowe torby są na całej planecie. Ma to niezwykle szkodliwy wpływ na środowisko, dziką przyrodę, a nawet zdrowie ludzi. Szczególnie ekosystemy morskie cierpią z powodu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Opakowania z tworzyw sztucznych, zwłaszcza torby na zakupy, często kończą jako odpady. Lądują w rzekach i kanałach, blokując przepływ wody i prawdopodobnie powodując powodzie. Międzynarodowy Dzień bez plastikowych toreb ma na celu zmniejszenie zużycia tych popularnych toreb, które są jednorazowego użytku. Folia jest wysoce odporna na degradację – dlatego rozkład „jednorazowej” plastikowej torby może trwać nawet setki lat, a jej średni czas użytkowania to zaledwie 25 minut. Stanowi ona śmiertelne zagrożenie dla zwierząt. Foliowa torba, bo o niej mowa, zbiera złą sławę, ale wciąż jest bardzo popularna.
W celu zwrócenia naszej uwagi na ten poważny problem 3 lipca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień bez Toreb Foliowych.
Szacuje się, że każdego roku na całym świecie zużywa się 500 miliardów jednorazowych toreb plastikowych.
Co się z nimi dzieje? Niestety wiele z nich trafia do środowiska naturalnego. Według raportu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Dlatego tak ważna jest edukacja i szybkie działanie. Na szczęście świadomość ekologiczna ludzi rośnie z roku na rok. Wiele sklepów całkowicie zrezygnowało ze sprzedaży plastikowych toreb, a my częściej chodzimy na zakupy z własnymi, wielokrotnego użytku.
Jak ograniczyć użycie foliowych toreb na co dzień?
- Należy wybierać się na zakupy z własną torbą wielokrotnego użytku. Można również zabrać ze sobą plecak, aby nawet nieporęczne przedmioty można było wygodnie zabrać do domu.
- Owoce i warzywa można zapakować do woreczków wielokrotnego użytku. Możecie je zrobić samodzielnie np. ze starego materiału
- Zabierzcie ze sobą na zakupy opakowanie wielokrotnego użytku i poproście o zapakowanie tam np. sera.
- Jeśli macie taką możliwość róbcie zakupy w sklepie, w którym wszystkie produkty sprzedawane są na wagę (od kasz, przez słodycze, po środki czystości).

Jak świętować Dzień bez Foliowej Torebki?
Cóż, jest tak wiele wspaniałych sposobów na świętowanie, a najprostszy sposób wymaga przyjęcia prostego rozwiązania.
Nawet jeśli to tylko jeden dzień, wybierzcie papier zamiast plastiku lub jeszcze lepiej zabierzcie ze sobą własną torbę na zakupy. Innym sposobem na świętowanie Międzynarodowego Dnia Bez Plastikowych Toreb jest wyrobienie sobie nawyku robienia zakupów
z koszykiem lub plecakiem, bądź też wykonanie własnych toreb na zakupy, które doskonale podkreślą naszą indywidualność i przede wszystkim zmniejszą zużycie plastiku. Możecie też pójść o krok dalej i spróbować wyeliminować wszystkie lub większość plastiku wokół domu, lub pracy. Generujemy coraz więcej śmieci. Z niektórymi radzimy sobie dobrze, ale plastik, w tym plastikowe torby, to duży problem. Międzynarodowy Dzień bez Plastikowych Toreb przypomina nam, że za dużo konsumujemy, zużywamy za dużo plastikowych opakowań jednorazowego użytku i bezużytecznych toreb foliowych, które szkodzą środowisku.

Co to jest „ekologia”?
„Ekologia” dotyczy wielu aspektów rzeczywistości – tego, co jemy, jakich kosmetyków, ubrań i sprzętu używamy oraz jak się poruszamy.
Używając słowa „eko” zazwyczaj myślimy o ochronie środowiska, a przez „eko” rozumiemy działania lub produkty przyjazne tej działalności. Dlaczego eko-życie jest tego warte? Dlatego, że takie działania bezpośrednio wpływają na wiele dziedzin naszego życia i przynoszą nam korzyści, takie jak poprawa samopoczucia czy realne oszczędności.
Jak żyć ekologicznie?
Lista sposobów na to, jak stać się bardziej ekologicznym w naszym codziennym życiu, może nie jest inspirująca, ale same zmiany są łatwe do wdrożenia i nie komplikują naszego codziennego życia. Poza tym dają nam poczucie, że po pierwsze nie rezygnujemy z niczego, co jest dla nas naprawdę ważne, a po drugie nie musimy inwestować mnóstwa pieniędzy w fantazyjne ekologiczne gadżety. W ten sposób łatwiej nam je zaakceptować i wprowadzić do naszego ekologicznego życia.
