Światowy Dzień Emoji – co to za święto?
Światowy Dzień Emoji przypada na 17 lipca i został ustanowiony w 2014 roku. Pomysł pochodzi od Jeremy’ego Burge’a, twórcy Emojipedii – Wikipedii dla emotikonek.
Ponieważ komunikatory przejęły sposób, w jaki komunikujemy się z innymi za pośrednictwem naszych smartfonów, emotikony i emoji zaczynają odgrywać w nim coraz ważniejszą rolę❗ Dobrze, ale dlaczego 17 lipca? Powód jest prosty: oryginalna wersja symbolu kalendarza ma tę datę tylko z przodu. Idea emoji pochodzi z 1998 lub 1999 roku (źródła się nie zgadzają), kiedy to powstał pierwszy zestaw piktogramów autorstwa japońskiego projektanta Shigeaki Kurita. W tym czasie pracował dla krajowego operatora telefonii komórkowej NTT 💙. Shigetaki korzysta z mobilnej platformy internetowej o nazwie i-mode. Zaintrygował go sposób, w jaki ludzie domyślnie rozumieją prognozy pogody i znaki drogowe, i postanowił wykorzystać to w swoim projekcie. Pierwsze 176 piktogramów ma rozdzielczość 12×12 pikseli i ma na celu odróżnienie funkcji wiadomości i-mode od pozostałych. Pomysł rozwijał się powoli i był stosowany w różnych miejscach, więc po wielu latach te ikony pojawiały się w scentralizowanej bazie znaków Unicode. Dzięki temu od 2010 roku emotikony stały się popularne na całym świecie, a ich liczba wzrosła do 722 😁.
Czym dokładnie są emotikony?
Te grafiki mogą wyrażać nasze emocje lub pokazywać czynności, które wykonujemy.
W dzisiejszych czasach można za ich pomocą wyrazić prawie wszystko. W 1982 roku Scott Falhman zasugerował przyjacielowi w e-mailu, że sekwencja znaków „:-)” wyraża chęć żartu 😊. Następnie ten styl komunikacji stał się popularny wśród informatyków. Można powiedzieć, że te emotikony są przodkami dzisiejszych emoji. Sama emoji pochodzi z końca XX wieku. Następnie japoński Shigeaki Kurita zaprojektował pierwszą wersję specjalnej ikony 😁. Co prawda nie było między nimi twarzy wyrażających odmienne emocje. Jednak niektóre symbole odzwierciedlają słońce, deszcz, zimę lub piłki. Z biegiem czasu przekształciły się one w bibliotekę znaków Unicode, dzięki czemu stały się popularne w ostatniej dekadzie. Zaczynając na Facebooku, Messengerze, Twitterze czy SMS-ie. Emoji dominują dziś w komunikacji społecznej. Złośliwi ludzie twierdzą, że historia zatoczyła koło i znowu używamy piktogramów do komunikacji, tylko w nowej odsłonie. W 2018 roku Google sprawdził, jakie emotikony Polacy wysyłają sobie najczęściej. Wygląda na to, że chcielibyśmy używać głównie pozytywnych ikon, takich jak mrugnięcie lub serce. Płaczące emotikony zajmują szóste miejsce. Dlatego emotikony i emoji, pomimo że nazwy brzmią podobnie i służą temu samemu celowi, nie są takie same. Krótko mówiąc, emoji tworzy się za pomocą znaków na klawiaturze komputera lub telefonu, a emoji jest już symbolem graficznym, ikoną obrazkową 💙😊.
