Podaruj dzisiaj nieznajomemu jeden ze swoich uśmiechów. To może być jedyny promień słońca, jaki zobaczy przez cały dzień.
– Jackson Brown, Jr.
Optymiści są kojarzeni z ludźmi, którzy zawsze są szczęśliwi!
Ma pozytywną osobowość i ma dobre poczucie humoru bez względu na to, co się dzieje 💛. Jednak takie podejście jest zbyt uproszczone. Kim więc właściwie jest optymista❓ Co go wyróżnia❓ Czy optymizmu można się nauczyć❓ 2️⃣1️⃣sierpnia to Światowy Dzień Optymisty. Optymista, pesymista czy realista? Każdy z nas jest inny i inaczej patrzy na świat. Wpływa na to wiele różnych czynników. Możemy jednak dostosować nasze nastawienie, aby starać się być najlepszymi. Współcześnie zjawisko optymizmu jest postrzegane i definiowane na wiele sposobów.
Jednym z najpopularniejszych terminów określających optymizm jest „pozytywne nastawienie do życia”❗
Dzień Optymizmu obchodzony jest od 2016 roku!
Ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę pozytywnego myślenia i zachęcenie ludzi do zmiany nastawienia na bardziej optymistyczne.
Kim więc jest optymista 🤔❓Refleksja nad postawami wobec świata powinna rozpocząć się od określenia, co to znaczy być optymistą. Niestety nie ma ścisłej definicji tego terminu. Warto wiedzieć, że optymizm to tak naprawdę pogląd filozoficzny. Zakłada, że świat i życie są dobre i że można w nich być w pełni szczęśliwym. Optymista to osoba, która charakteryzuje się pozytywnym myśleniem 💛. Skłonność do postrzegania i cenienia środowiska jako czegoś dobrego❗ W przeciwieństwie do sceptyka nie patrzy w przyszłość pesymistycznie. On przyjmuje zupełnie inny pogląd i wierzy, że przyszłe wydarzenia będą pomyślne. Mówi się, że taka osoba widzi świat przez różowe okulary 😎. Dla optymistów szklanka jest zawsze do połowy pełna 🥛. Ludzie wyróżniający się taką postawą z każdej sytuacji wyciągają to, co pozytywne 👏. Nawet w pozornie złych rzeczach potrafią dostrzec dobro. Nie oznacza to, że nie dostrzegają negatywnych aspektów życia. Cieszą się życiem pomimo przeciwności losu. Zamiast rozpamiętywać nieprzyjemne doświadczenia, starają się je przepracować 👍. Oczywiście, nawet optymiści mają swoje chwile zwątpienia. Mimo to nie poddaje się i stawiła czoło porażce, starając się zamienić ją w coś dobrego lub przynajmniej wyciągnąć z niej naukę ☺. Mocno wierzy, że nawet w rozpaczliwych sytuacjach jest wyjście. Optymistów można odróżnić także po innych cechach. Nie tylko są pozytywnie nastawieni, ale mają też bardzo dużo energii do działania. Są też generalnie bardziej otwarci niż na przykład pesymiści. Może tak być, ponieważ po prostu wierzą, że każda sytuacja ma szczęśliwe zakończenie.
Oczywiście optymizm nie gwarantuje szczęśliwego życia, choć może je ułatwić. We wszystkim należy jednak zachować umiar 👍☺👏❗

Czy niepoprawny optymizm jest wskazany?
Niepoprawny optymista może patrzeć na świat zbyt pozytywnie, co czasem może mieć niepożądane skutki.
Jak zachować odpowiedni optymizm❓ Nikt nie rodzi się pesymistą, optymistą czy realistą. Chociaż te postawy wynikają po części z genetyki, można jakoś „wytrenować” sposób, w jaki podchodzisz do świata i ludzi❗ Niepoprawny optymista jest dość radykalnym przykładem. To, co robią takie osoby, może czasem wyrządzić więcej szkody niż pożytku, ponieważ prowadzi do zniekształconej oceny rzeczywistości . Skrajny optymista uważa, że świat i ludzie są zawsze dobrzy, dlatego nie akceptuje tego, że może mu się przydarzyć coś złego. To obniżyła czujność. Kiedy brakuje racjonalnego myślenia, ludzie mają tendencję do podejmowania niepotrzebnego ryzyka i ignorowania znaków ostrzegawczych. Tak więc niepoprawny optymista może być bardziej beztroski i nieodpowiedzialny. Zbyt pozytywne podejście może maskować rzeczywistą sytuację i prowadzić do nieprzemyślanych decyzji i działań. Takiej postawy najlepiej unikać, ponieważ nie ma ona nic wspólnego ze zdrowym optymizmem❗