Dzień bez Śmiecenia – skąd się wziął?
Dzień bez Śmiecenia, obchodzony jest co roku 11 maja.
Pomysł na ten dzień to efekt porozumienia młodych ludzi z kilku krajów we współpracy w ramach międzynarodowego programu „Europejski Parlament Młodzieży Ekologicznej”. W Polsce Dzień bez Śmiecenia obchodzony jest od 1️⃣1️⃣ maja 2️⃣0️⃣0️⃣7️⃣ roku. Oczywiście data nie jest dziełem przypadku, bo właśnie wtedy w naszym kraju zaczął funkcjonować system gospodarowania odpadami opakowaniowymi zgodnie z wytycznymi Dyrektywy UE 94/62. W 2️⃣0️⃣0️⃣1️⃣ roku Sejm RP uchwalił zbiór ustaw regulujących między innymi obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi 👏❗
Dzisiejszy dzień to także dobry moment, aby poznać kilka świetnych wskazówek dotyczących sortowania śmieci:
- Odpady warto dzielić na pięć kategorii: plastik, papier, szkło, bioodpady i odpady zmieszane.
- Należy sortować świadomie – dlatego tak istotne jest czytanie etykiet i informacji o klasyfikacji produktu.
- Na zakupy warto zabierać torby wielokrotnego użytku.
- Zanim śmieci trafią do kosza powinno się, je zgnieść plastikowe i aluminiowe opakowanie przed wyrzuceniem – w ten sposób oszczędzamy miejsce.
- Pamiętać należy również o odkręcaniu plastikowej zakrętki z butelki.
- Nie należy wyrzucać bardzo brudnych lub tłustych odpadów, ponieważ nie nadają się one do recyklingu.
- Starajmy się unikać wyrzucania bioodpadów, papieru i szkła do worków lub toreb plastikowych – może to utrudnić proces recyklingu.

Największą potrzebą w tym dniu jest uświadomienie, jak prawidłowo segregować śmieci!
W obchodach Dnia bez Śmieci można uczestniczyć na wiele sposobów. Dlatego zachęcamy Was do udziału w naszej ekologicznej kampanii. Aktualnie trwa konkurs polegający na sprzątania terenów zielonych!
Jeżeli chcecie być bardziej ekologiczni pamiętajcie, że jest wiele działań, które można również przeprowadzić online. Na przykład zamiast drukowania plakatów i ulotek, lepiej wysłać je w wersji online. Ponadto prawidłowe sortowanie sprawia, że pozornie bezużyteczne śmieci można zamienić w bardzo wartościowe przedmioty: zabawki, ubrania, meble. Recykling jednej tony makulatury może uratować nawet 17 drzew. Z 450 plastikowych butelek płynu do mycia naczyń można zrobić porządną ławkę ogrodową. Przetworzenie 1 tony szkła może zmniejszyć zużycie energii o 25-32%, oraz wody o połowę.