18 września obchodzimy Światowy Dzień Monitoringu Wody!
Jedno jest pewne, woda jest jedną z najważniejszych substancji na Ziemi, a równocześnie bardzo wartościowym zasobem. Dlaczego? Otóż stanowi przede wszystkim podstawowy składnik budowy w zasadzie wszystkich organizmów. Ponadto woda zajmuje większą część powierzchni planety. Co ciekawe, około miliard mieszkańców Ziemi nie ma jednak swobodnego dostępu do jej słodkich zasobów.
Międzynarodowe wydarzenie takie jak Światowy Dzień Monitoringu Wody, mające na celu upowszechnianie działań pożytecznie wpływających na czystość rzek, jezior oraz innych akwenów wodnych. Cała koncepcja oparta jest na ogólnoświatowym systemie edukacyjnym, wspierającym świadomość ludzi w tym zakresie oraz ich postaw na sprawy związane z ochroną przyrody i zasobów wody. Światowy Dzień Monitoringu Wody to święto, które powstałe w roku 2003. Wszystko dzięki amerykańskiej Fundacji America’s Clean Water (Fundacja na rzecz czystej wody), która zachęca do dbania o jakość wody oraz popularyzowania świadomości ekologicznej i inicjatyw edukacyjno-ekologicznych. Pierwotnie święto było obchodzone 18 października, czyli w dzień upamiętniający rocznicę amerykańskiej ustawy o czystych wodach.
Co każdy z nas może zrobić dla nadzorowania stanu wód powierzchniowych?
Każdy z nas ma realny wpływ na stan otaczającego nas środowiska. Ponadto ma możliwość obserwowania, co dzieje się w rzece, lub zbiorniku wodnym, który mija np. w drodze do pracy lub szkoły.
Dlatego jeżeli dostrzeżecie potencjalne zagrożenie w środowisku, polegające na zanieczyszczeniu wód – zareagujcie. Skontaktujcie się z miejscowym wojewódzkim inspektoratem ochrony środowiska i opiszcie sytuacje. Uświadamianie znaczenia wody w naszym życiu jest nadzwyczaj istotne. Nie zapominajmy, że wodę należy doceniać. Niestety żyjemy w przeświadczeniu, że woda była, jest i będzie. Monitoring wód w Polsce bazuje na badaniu wskaźników jej jakości oraz ilości. Ma to na celu postawienie właściwej identyfikacji, która sprowokuje działania służące polepszeniu jakości wód.

Jak oszczędzać wodę – podstawowe zasady!
Nieszczelne rury, cieknące krany i uszkodzone uszczelki to pierwsze źródła, które wpływają na zmniejszanie się zasobów wody na Ziemi.
Należy być uważnym, aby w porę pozbyć się potencjalnych usterek. Porządny stan rzeczy lub inwestycja w ich reperację albo wymianę to podstawa. Czas na konkretne przykłady:
- gotowanie na parze,
- jeśli myjecie naczynia ręcznie, starajcie się w tym celu napełniać wodą zlew. Nie dopuszczajcie też do sytuacji zasychania brudu – wówczas trudniej go usunąć, a dłuższe mycie to dużo więcej zużytej wody.
- nie myjcie owoców oraz warzyw pod bieżącą wodą – użyjcie do tego miski,
- ponadto woda, która pozostanie w misce po umyciu warzyw, może zostać wykorzystana do podlewania roślin,
- napełniajcie czajnik taką ilością wody, której faktycznie potrzebujecie,
- nie używajcie bieżącej wody do rozmrażania produktów.
Łazienka to miejsce największego użytkowania wody w mieszkaniu. Jak wiec oszczędzać wodę w łazience:
- zakręcajcie kran podczas szczotkowania zębów,
- wybierajcie prysznic, ograniczcie do minimum kąpiele w wannie,
- zakręcajcie wodę w czasie namydlania ciała lub włosów,
- postarajcie się skracać czas kąpieli – wspaniałą metodą na to jest słuchanie muzyki albo śpiewanie pod prysznicem. Nasze ECO wyzwanie dla Was! Czy dacie radę umyć się w czasie tylko jednej piosenki?
- nie wyrzucajcie do muszli klozetowej fusów z kawy lub resztek jedzenia – unikniecie w ten sposób niepotrzebnej utraty wody.
Sposoby oszczędzania wody na zewnątrz, to przede wszystkim gromadzenie deszczówki do podlewania roślin lub używanie wiadra z wodą zamiast węża ogrodowego do mycia auta. Warto nawadniać rośliny rano albo po zmroku – woda będzie wolniej parować.
Sprawdźcie naszą ECO lekcję i odkryjcie więcej sposobów na oszczędzanie wody! Ponadto zapraszamy Was do udziału w naszej ekologicznej kampanii! Pierwszy konkurs już trwa! Ogólnopolska Kampania ECO Pilot składa się z trzech cykli związanych z żywiołami Ziemi, a w każdym z nich pojawi się niezwykłe dyktando ekologiczne oraz Quizy! Ponadto ECO Kampania to także inspiracje na ciekawe zajęcia pozalekcyjne, podczas których uczniowie będą mogli zapoznać się z rozmaitymi praktycznymi aspektami bycia eko, jakie w prosty sposób mogą zostać włączone do życia codziennego. Takie artykuły jak ten powyższy będą pojawiać się cyklicznie!
To, jak napiszecie z nami nowy rozdział dla naszej Matki Ziemi 🤔🌏❓ Bądźcie na bieżąco i śledźcie nasze media społecznościowe: Facebook Pilot Pen Polska oraz FriXion Polska!