Europejski Dzień Parków Narodowych obchodzony jest w rocznicę powstania pierwszego Parku Narodowego w Europie!
Najstarszym parkiem jest Sarek w Szwecji, założony 24 maja 1909 roku.
Obecnie w Polsce istnieją 2️⃣3️⃣ parki, które są niezwykle zróżnicowane i rozpościerają się od pasa nadmorskiego, przez pojezierza i niziny, aż po góry południowej Polski 👏. Razem zajmują powierzchnię ponad 314 tys. ha. i zajmują jedynie ok. 1%. Najstarszymi parkami narodowymi w Polsce są Białowieski i Pieniński, utworzone w 1932 roku. Natomiast najkrócej istnieje, utworzony w 2001 r., Park Narodowy Ujście Warty. Parki narodowe są obszarami chronionymi ze względu na swoje walory, głównie przyrodnicze. Zgodnie z polską ustawą o ochronie przyrody z 2004 r. jest to obszar o szczególnych walorach przyrodniczych, naukowych, społecznych, kulturowych i edukacyjnych, obejmujący obszar nie mniejszy niż 1000 ha, na którym znajdują się wszystkie walory przyrodnicze i krajobrazowe chronione 👏💚. Czy wiedzieliście, że Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszy spośród parków narodowych w Polsce 🤔❓ Jego powierzchnia wynosi 21,46 km. Jego symbolem jest nietoperz. Na terenie parku potwierdzono występowanie 1️⃣7️⃣ spośród 2️⃣5️⃣ gatunków występujących w Polsce. Słynie z jaskiń, których do tej pory skatalogowano ok. 5️⃣0️⃣0️⃣ oraz z ciekawych form skalnych, takich jak Brama Krakowska, Igła Deotymy czy Maczuga Herkulesa. Ich oryginalny wygląd wpłynął na tworzenie legend związanych z ich powstaniem 👏💚❗
Po co stworzono parki narodowe?
Parki narodowe powstały po to, aby zachować różnorodność biologiczną, ale także po to, by w jak największym stopniu chronić przyrodę!
Nadzór nad parkami sprawuje Minister Klimatu i Środowiska. Jednym z najstarszych parków narodowych jest Sławiński Park Narodowy, który został utworzony 1 stycznia 1967 roku. Największym skarbem tego parku nie jest flora i fauna jak w innych parkach, ale przyroda nieożywiona, czyli wydmy, zwłaszcza ruchome 💚. Oznacza to, że mniejsze ziarna piasku na wierzchołkach wydm nie są zatrzymywane przez roślinność, ale są przemieszczane przez porywisty wiatr 💨. Proces ten zatrzymuje się, gdy na ich drodze pojawia się roślinność, która unieruchamia je. Drugi to Woliński Park Narodowy, który ma wiele atrakcji. Jednym z nich jest Jezioro Turkusowe. Oprócz jeziora znajduje się tam pokazowa farma żubrów, latarnia morska i kilka innych atrakcji, w tym szlaki turystyczne. Warto również wspomnieć o Kampinoskim Parku Narodowym w województwie mazowieckim. Park powstał w 1959 roku. Najbardziej charakterystycznymi elementami krajobrazu tego parku są wydmy powstałe w dawnych dolinach polodowcowych oraz podmokłe tereny Wisły 💚. Wydmy w tym parku uważane są za najlepiej zachowane w Europie. To ekstremalne środowisko niewątpliwie sprzyja różnorodności flory i fauny 👏.
Obecnie na świecie istnieje około 3000 Parków Narodowych!
Dzięki nim mamy możliwość obcowania z naturą, która nie ma prawa być dotykana ludzką ręką.
Niemniej jednak Europę wyprzedziły o trzydzieści siedem lat Stany Zjednoczone, tworząc jako pierwszy na świecie Park Narodowy Yellowston, który jest umieszczony na liście światowych rezerwatów biosfery UNESCO i uznaje się go za Przyrodnicze Dziedzictwo Ludzkości. Co ciekawe Parki Narodowe zostały utworzone w celu zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej . Ale i także walorów krajobrazowych, przywracania zasobów i składników przyrody do właściwego stanu oraz przywracania zniekształconych siedlisk przyrodniczych, roślinnych, zwierząt 🐻 lub grzybów 🍄.
Dlatego tak ważne są czyste tereny zielone❗
Zarówno dla zdrowia publicznego, środowiska i naszego zbiorowego bezpieczeństwa. Dlaczego śmieci stanowią realne zagrożenie dla ludzi, zwierząt i przyrody❓ Oczywiste jest, że czyste i zadbane tereny wyglądają estetycznie i cieszą oko 💚. Czy wiedzieliście, że najwyższym szczytem znajdującym się na terenie parku są Trzy Korony (982 m n.p.m.)? Stanowią one równocześnie najwyższy szczyt Pienin Wysokich i najważniejszy szczyt całych Pienin. Na partię szczytową składa się 5 turni, z których na najwyższej, zwanej Okrąglicą, znajduje się platforma widokowa. Nie ulega więc wątpliwości, że bardzo ważne jest regularne zajmowanie się tym zagadnieniem z odpowiednią wiedzą.
Dlatego czas na najnowsze wyzwanie ECO, polegające na sprzątaniu terenów zielonych w okolicy na przykład parków!
To także ostatni konkurs tegorocznej kampanii ECO Pilot. Jednak to nie koniec naszej wspólnej przygody, bo już we wrześniu wrócimy z nową wiedzą ekologiczną i konkursami❗
Bądźcie na bieżąco, aby niczego nie przegapić❗
Śledźcie nasz oficjalny Facebook Pilot Pen Polska 💚.
I wygrywajcie niesamowite nagrody 🎁👏❗