Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk!
To ważne święto – zwłaszcza w czasach, kiedy dla dzikiej przyrody pozostaje coraz to mniej miejsca.
Rozrastające się miasta, drogi, osiedla domków na przedmieściach, budowanych, przekształcanie terenów rolniczych, osuszanie obszarów podmokłych i masowa turystyka. Wszystkie powyższe punkty wpływają bezpośrednio na to, że kurczą się albo znikają naturalne siedliska, a wraz z nimi zamieszkujące je gatunki roślin oraz zwierząt.
Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk to jedno z nietypowych świąt, ale istotnych dla środowiska.
Zwracamy uwagę krajom należącym do Unii Europejskiej o zobowiązaniu wobec natury. „Siedlisko przyrodnicze” to termin, który po raz pierwszy został użyty w programie Natura 2000 stworzonym przez UE. Niemniej jednak już w latach 70. XX w. Rada Europy rozpoczęła próby stworzenia międzynarodowej umowy o ochronie dzikiej przyrody. Wskutek tych działań 19 września 1979 roku w Berlinie została podpisana konwencja berneńska. Polska przystąpiła do niej w 1999 r. Dzika flora i fauna odgrywają istotną rolę w podtrzymaniu równowagi biologicznej, która stanowi przyrodnicze dziedzictwo o wartości naturalnej, estetycznej, naukowej, kulturowej, rekreacyjnej. Z tego powodu dzikie środowisko powinno być zachowane, w takiej kondycji, aby przekazać ją przyszłym pokoleniom. Gatunki oraz siedliska chronione w ramach wciąż rozwijającej się sieci obszarów Natura 2000. Głównym celem działania Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jest zachowanie oznaczonych typów siedlisk naturalnych oraz gatunków, które uważa się za drogocenne i zagrożone w skali całej Europy. Drugim jej celem jest ochrona różnorodności biologicznej.
Jak chronić przyrodę?
Popularność ochrony środowiska jest powodem, na który można natknąć się z wieloma pomysłami na to, jak dbać o środowisko.
Nie każdy z nich jest jednak efektywny, dlatego należy mieć świadomość tego, w jaki sposób nasze działania wpływają na naturę. Ochrona środowiska nie powinna być tylko próżnym frazesem, lecz prawdziwym i owocnym działaniem, które opiera się na przemyślanym celu. Nieodłączne są więc zmiany zarówno na płaszczyźnie krajowej (np. regulacje dotyczące emisji zanieczyszczeń), jak i indywidualnym (np. segregacja odpadów). Z tego powodu sprawdźcie sposoby na ochronę środowiska, jakich urzeczywistnienie nie wymaga wielkiego oddania, za to przyniesie wymierne korzyści dla planety. Udając się na zakupy, najlepiej jest wziąć własną torbę (np. wykonaną z tkaniny, a nie plastiku). Pozwoli to uniknąć potrzeby nabywania dodatkowych toreb, które potem nie są do niczego potrzebne i zalegają w domu. Dysponując własną torbą, generuje się mniej śmieci. Jak można chronić środowisko jeszcze bardziej? Otóż warto rozpocząć, sięgając po produkty w bardziej ekologicznych opakowaniach. Warto na przykład kupować owoce oraz warzywa bez plastikowych reklamówek. Pamiętajcie, że to od was zależy, którą stronę wybierzecie!

Poznaj nasze produkty:
- Kołozeszyt PUKKA PAD Neon Dots Project Book A4 różowy
- Kołozeszyt PUKKA PAD Project Book Neon A4 zielony
- Kołozeszyt PUKKA PAD Project Book Neon A5 niebieski
- Kołozeszyt PUKKA PAD Project Book Neon A5 różowy
- Kołozeszyt PUKKA PAD Project Book Neon B5 pomarańczowy
- Kołozeszyt PUKKA PAD Project Book Neon B5 różowy
- Zeszyty w kratkę PUKKA PAD